Neozeelandez contra Californian

ionutk
Loc.
Cresc

Re: Neozeelandez contra Californian

Mesajde ionutk » Mar Ian 08, 2013 1:14 pm

Revin cu informatii despre fatarea la neo: hi man
Azi dimineata pe la 09:30 - 10:00 mi-a fatat femeluta neo 12 pui really
Toti sunt vii, unii mai mici altii mai mari, normal...
Acum sa vedem cum le-o fi norocul. Maine mai trebuie sa imi fete o femela urias e la prima fatare. Daca e buna si are pui putini, mai mut la ea din puii neo, daca nu asta e, merg dupa legea naturii "doar cei puternici supravietuiesc".
Am facut si cateva poze in timpul fatarii: http://ionutk.sunphoto.ro/Neo_8-01-2013
Deci, prima data a facut 10 ,iar acum a doua oara a fatat 12.
Am asistat la fatare de la cap la coada ,acum imi dau seama de ce am gasit data trecuta 2 pui morti langa ea. A fatat multi pui repede si ii curata doar pe cei care apuca... si acum 1 pui ramasese langa ea si inca mai avea placenta pe corp, daca nu il duceam la botul iepuroaicei se sufoca. Asa cred ca se intamplase si cu cei de la fatarea trecuta... iepuroaica a ajuns la ei prea tarziu cred.
Si inca ceva: am mai intrebat mai multi crescatori de neo de pe sunphoto, cativa dintre ei cu iepuri de expo. Media la ei este cam de 6 pui, uneori mai putin, insa au mai avut si o fatare chiar si cu 11 pui.

SENIOR
SENIOR
2510 mesaje
Loc. Margina judetul Timis
Cresc Neozelandez , Californian si hibrizi

Mesajde cris1981 » Mar Ian 08, 2013 2:18 pm

Felicitari Ionute , uite ca se poate ! hi man
Tin in continuare sa cred ca linia conteaza foarte mult , si nu in ultimul rand vorba aia "Pauzele mici si dese , cheia marilor succese " smiley 2
Cred ca marea majoritate a crescatorilor de Neo santem prea " blanzi" cu rasa asta la capitolul fatari pe an !
Marea greseala banuiesc ca provine din exploatarea minima pe care o cerem femelelor din aceasta rasa .....uite ca teoria aici probabil este mult mai aproape de practica decat in cazul altor rase !
Problema mare este ca se ingrasa foarte repede , chiar daca nu se vede foarte mult uneori in exterior , fiind prin constructie o rasa "butuganoasa" , in interior cand sacrifici o femela cu probleme ramai masca ce poate sa se adune !
De curand colegul DP-C a disecat o femela de Neo (care din pacate i-a murit de boala hemoragica) si mi-a confirmat si el acest lucru .

Invatam , invatam , invatam , beer .
Tot timpul avem ce invata unii de la altii.
http://cris1981.sunphoto.ro/

ionutk
Loc.
Cresc

Mesajde ionutk » Mar Ian 08, 2013 2:25 pm

Asa e se ingrasa repede mai ales daca e hranita bine. A mea cand a fatat prima data avea 4,5 kg. Cand i-am intarcat puii avea 5,2 kg si de atunci pana acum ca a fost gestanta tot a mai pus pe ea dupa cum am observat. Insa eu nu i-am lasat pauza prea mare. La 6 saptamani de cand fatase am dat-o iar la monta, iar urmatoarele 2 saptamani am mai lasat cu ea decat femelele sa suga.

dummy_
Loc.
Cresc

Mesajde dummy_ » Mar Ian 08, 2013 3:27 pm

ionutk scrie:Revin cu informatii despre fatarea la neo: hi man
Azi dimineata pe la 09:30 - 10:00 mi-a fatat femeluta neo 12 pui really
Toti sunt vii, unii mai mici altii mai mari, normal...
Acum sa vedem cum le-o fi norocul. Maine mai trebuie sa imi fete o femela urias e la prima fatare. Daca e buna si are pui putini, mai mut la ea din puii neo, daca nu asta e, merg dupa legea naturii "doar cei puternici supravietuiesc".
Am facut si cateva poze in timpul fatarii: http://ionutk.sunphoto.ro/Neo_8-01-2013
Deci, prima data a facut 10 ,iar acum a doua oara a fatat 12.
Am asistat la fatare de la cap la coada ,acum imi dau seama de ce am gasit data trecuta 2 pui morti langa ea. A fatat multi pui repede si ii curata doar pe cei care apuca... si acum 1 pui ramasese langa ea si inca mai avea placenta pe corp, daca nu il duceam la botul iepuroaicei se sufoca. Asa cred ca se intamplase si cu cei de la fatarea trecuta... iepuroaica a ajuns la ei prea tarziu cred.
Si inca ceva: am mai intrebat mai multi crescatori de neo de pe sunphoto, cativa dintre ei cu iepuri de expo. Media la ei este cam de 6 pui, uneori mai putin, insa au mai avut si o fatare chiar si cu 11 pui.

Felicitari pentru reusita , la 12 pui femela nu prea o sa aiba sansa se se mai ingrase prea curand :)

ionutk
Loc.
Cresc

Mesajde ionutk » Mar Ian 08, 2013 7:59 pm

Asta e, o sa ii dau o pauza mai lunga. Dar sincer nu ma astept sa traiasca toti daca nu am posibilitate sa mai mut din ei la alta femela cat mai repede.

dummy_
Loc.
Cresc

Mesajde dummy_ » Mar Ian 08, 2013 8:45 pm

ionutk scrie:Asta e, o sa ii dau o pauza mai lunga. Dar sincer nu ma astept sa traiasca toti daca nu am posibilitate sa mai mut din ei la alta femela cat mai repede.

Am o femela hibrida intre neo si urias alb care de obicei fata de obicei intre 10-12 pui , din 4 fatari am avut 2 pui morti ( unul din cauza mea ) deci daca femela e mama buna si ii se ofara conditile necesare adecvate ai sanse de reusita . Multa bafta

Nou Nascut
9 mesaje
Loc. galati
Cresc urias german, californian

Mesajde marianai » Mie Apr 19, 2017 5:57 pm

am o femela Californian de5 luni, o pot imperechea cu Urias german,eu am iepuri uriasi, pe ea am primit+o,multumesc anticipat

Mesaj de la administrator:
Pe acest forum propozitiile incep cu litera mare.
Daca nu ma credeti, apasati butonul rosu din partea de sus a paginii (cel pe care scrie Regulament)

Si, mai jos, am sa va raspund la intrebare.

Nicolae
1719 mesaje
Loc. Suceava SV
Cresc Un caine si un motan

Mesajde Tiberiu » Mie Apr 19, 2017 8:01 pm

am o femela Californian de 5 luni, o pot imperechea cu Urias german

La californieni maturitatea sexuala se instaleaza la 4-5 luni. Asta nu inseamna ca trebuie sa o dati la monta imediat ce a implinit 5 luni.
Fiti mai ingaduitor, lasati-o sa mai creasca. Daca ar fi a mea, nu as da-o inainte de 7 luni.

Acum, despre imperecherea de care intrebati.
Masculul face parte dintr-o rasa mare, femela dintr-o rasa mijlocie.

Eu nu as risca. Progeniturile vor fi mari, femela e la prima fatare, posibil sa avorteze.
Daca era masculul dintr-o rasa mijlocie, iar femela din rasa mare NU ar fi fost nici o problema.

Daca cineva are (din experienta) alta opinie, il rog sa ma contrazica cu argumente. Nu le stiu nici eu pe toate, sunt dornic sa invat de la altii.

really
====Vrei să știi Cu ce ma ocup acum? ====