Am o iepuroaica si trebuea sa fete dar nu a fatat am dato la iepuroi si a doua zi a fatat 2 iepurasi,morti so mai montez

Nou Nascut
1 mesaje
Loc. Exemplu: Radauti SV
Cresc nimic deosebit
roscani

Am o iepuroaica si trebuea sa fete dar nu a fatat am dato la iepuroi si a doua zi a fatat 2 iepurasi,morti so mai montez

Mesajde vadim midav » Joi Apr 27, 2017 12:25 pm

Am o iepuroaica si nu a fatat am dato la monta si nustiu daca a montato a doua zi iepuroaica a fatat 2 iepurasi morti pot so dau iara la monta? Nu o sa fete de doua ori, nustiu ce sa fac ma ajutati?

Nicolae
1718 mesaje
Loc. Suceava SV
Cresc Un caine si un motan

Re: Am o iepuroaica si trebuea sa fete dar nu a fatat am dato la iepuroi si a doua zi a fatat 2 iepurasi,morti so mai mo

Mesajde Tiberiu » Joi Apr 27, 2017 8:40 pm

Ar fi bine s-o lăsați cinci zile în pace.
Dacă a fătat, fie și pui morți, organismul ei trebuie lăsat un pic să se refacă.
Veți reîncerca după 5 zile.
După alte 5 zile faceți verificarea.

really
====Vrei să știi Care este sensul vieții tale? ====

MODERATOR
MODERATOR
822 mesaje
Loc. comuna Racovita, judetul Sibiu
Cresc Californian, neozeelandez alb, argintiu francez, hibrizi

Re: Am o iepuroaica si trebuea sa fete dar nu a fatat am dato la iepuroi si a doua zi a fatat 2 iepurasi,morti so mai mo

Mesajde Mitzanu » Vin Mai 05, 2017 1:48 pm

Aditional de ce a spus domnul Tiberiu v-as sugera sa aveti mai multa rabdare cu ei, o femela poate duce mai mult gestatia. Daca dupa 35 de zile de la monta nu prezinta chiar niciun semn ca ar fi gestanta si ca ar urma sa fete( burta ii creste vizibil, nu o sa mai manance ca de obicei, se misca mai greoi fata de obicei, nu pare chiar cea mai fericita) atunci mai incercati sa o dati la monta, si apoi verificarea dupa 5-7 zile de la "presupusa" monta ar fi ideal .

Numai bine!
Mihai Suciu.
http://mihaisuciu.sunphoto.ro/
Nihil Sine Deo !

Nou Nascut
1 mesaje
Loc. Exemplu: Smardan Galati
Cresc nimic deosebit

Re: 7 iepurasi fattati de doua zile

Mesajde alyosha » Lun Iun 26, 2017 10:46 am

Sambata 24.06.2017 a fatat iepuroaica 7 puiuti.Nu este la prima fatare ,astazi luni vad ca se zbat in cuib incontinuu ceea ce nu sa mai intamplat erau mereu linistiti.Par a fi ok ,pielea neteda, burticile un pic umflate nu par a fi flamanzi.Ce poate fi ajutati-ma va rog.Astept urgent un raspuns ,va multumesc

Nou Nascut
17 mesaje
Loc. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Cresc Uriaș German

Re: 7 iepurasi fattati de doua zile

Mesajde vatopux » Lun Iun 26, 2017 7:15 pm

alyosha scrie:Sambata 24.06.2017 a fatat iepuroaica 7 puiuti.Nu este la prima fatare ,astazi luni vad ca se zbat in cuib incontinuu ceea ce nu sa mai intamplat erau mereu linistiti.Par a fi ok ,pielea neteda, burticile un pic umflate nu par a fi flamanzi.Ce poate fi ajutati-ma va rog.Astept urgent un raspuns ,va multumesc

1. Cușca cu respectivii puișori, este pusă cumva lângă animale zgomotoase, cum ar fi; câini, gâște, etc. ?
2. Este pusă la umbră?
3. Bate soarele în interiorul cuștii?
4. Ce așternut ați introdus în cușcă cu câteva zile înainte să fete? Sau poate ați pus prea mult și este foarte multă căldură.
5. Este curățenie în cușcă?
6. Ei se zbat așa când pui mâna pe ei, sau pe/în cuib.