Metode traditionale de tabacire piei si blanite iepuri.

SENIOR
SENIOR
1043 mesaje
Loc. Prundu-Birgaului BN
Cresc berbec german si californian

Re: Metode traditionale de tabacire piei si blanite iepuri.

Mesajde Sabin » Mar Feb 05, 2013 7:01 pm

Am gasit si eu ceva despre tabacit daca va intereseaza sunt descrise mai multe metode:
http://www.scritube.com/tehnica-mecanic ... 218138.php

Problema este ca, daca am putea epila pieile proaspete, acestea s-ar putea folosi in amestec cu celelalte resturi de abator, prim mixare pentru obtinerea unor conserve pentru catei si pisici. Aruncam urechi, extremitati ale piciorelor, intestine s.a. Ca si cantitate aruncam intre 43 si 50% din greutatea vie. Stie cineva o metoda de epilare a blanitelor?

emy
Loc.
Cresc

Mesajde emy » Mar Feb 05, 2013 9:44 pm

robert.andy scrie:Ii 5 lei la tabacarie, o face de nota 10. De ce sa ne complicam?

pe la tine poate fi asa usor dupa cum zici, dar pe la mine nu mai gasesc pe nimeni care se mai ocupa cu asa ceva

SENIOR
SENIOR
1469 mesaje
Loc. Lapusel, MM
Cresc Marele Berbec German Gri

Mesajde Robert.Andy » Mar Feb 05, 2013 9:46 pm

In orasele mari din judet imposibil sa nu existe o tabacarie. In Baia Mare sunt 2, eu am vorbit doar la una.

emy
Loc.
Cresc

Mesajde emy » Mar Feb 05, 2013 9:47 pm

posibil. dar eu merg pana acolo?

Adrian Borcea
Loc.
Cresc

Mesajde Adrian Borcea » Mar Feb 05, 2013 9:50 pm

O metoda de epilare e sa înmuiaţi pieile în apă cu var,faceţi o soluţie mai concentrată,iar după 2 zile parca o sa cadă tot părul de pe piei,am făcut eu dar nu mai ţin minte exact durata.Despre consumul ulterior nu mai ştiu dacă or fi sau nu bune.Salutare!

SENIOR
SENIOR
1043 mesaje
Loc. Prundu-Birgaului BN
Cresc berbec german si californian

Mesajde Sabin » Mie Feb 06, 2013 4:49 pm

Multumesc domnule Adrian, ma gandeam la o metoda mecanica sau termica ca sa putem epila pielicele proaspete, far a le modifica compozitia.

Nou Nascut
1 mesaje
Loc. Exemplu: giurgiu
Cresc nimic deosebit

Mesajde ancu » Vin Apr 14, 2017 11:01 am

ms R scrie:Am gasit in apropiere de Targoviste un tabacar . A spus omul sa astept pana in primavara si daca vreau ii pot duce pielicele. Costa 6 lei de bucata. Daca sunteti interesati o sa va anunt atunci alte amanunte.

mihaitargoviste sun photo

%% rose for you ## yaa

Buna ziua. mai aveti datele de contact ale tabacarului din Targoviste? Multumesc