Ce gust are carnea de iepure ?

Denisa
Loc.
Cresc

Re: Ce gust are carnea de iepure ?

Mesajde Denisa » Lun Mai 11, 2015 7:24 pm

Domnul Tiberiu , eu nu mananc nici peste , cum sa-mi mananc iepurele ? Doamne fereste de rau . Nu mananc peste , pui , gaina , vita , cocos etc . Nu , daca as ajunge pe o insula pustie , as murii ca un erou band tuica :) Cum spunea in titanic :P

Odey
Loc.
Cresc

Mesajde Odey » Lun Mai 11, 2015 7:40 pm

Intr-adevar corpul uman nu este conceput sa manance carne, in ceva documentar vorbea un medic naturist in varsta de vreo 70 de ani,spunea ca a studiat corpul uman si ca nu este facut sa consume carne.

Denisa
Loc.
Cresc

Mesajde Denisa » Lun Mai 11, 2015 7:44 pm

Eu iubesc gratarul si micii :) Cartofii dar nu este vorba de ce mancare preferam :)

SENIOR
SENIOR
1469 mesaje
Loc. Lapusel, MM
Cresc Marele Berbec German Gri

Mesajde Robert.Andy » Lun Mai 11, 2015 8:24 pm

Ce gust are carnea in general? ca eu nu-l pot deosebi... sau sa-l compar cu alte alimente inafara de carne. seestars

Nicolae
1712 mesaje
Loc. Suceava SV
Cresc Un caine si un motan

Mesajde Tiberiu » Lun Mai 11, 2015 8:26 pm

Robert.Andy scrie:Ce gust are carnea in general?

Depinde cat piper, usturoi si sare ii puneti tongue

Credeti ca burgerii de vita va sunt prezentati de Mc Donald's cu gustul lor original ?

SENIOR
SENIOR
1469 mesaje
Loc. Lapusel, MM
Cresc Marele Berbec German Gri

Mesajde Robert.Andy » Lun Mai 11, 2015 8:33 pm

Eu m-am referit la carnea necondimentata....Cred si eu ca domnisoara Denisa nu a intrebat ce gust are carnea de iepure impaiata cu usturoi beer

andrei123
Loc.
Cresc

Mesajde andrei123 » Sâm Iun 20, 2015 3:47 pm

Draga Tiberiu nici eu nu am gustat niciodata carne de iepure dar eu cresc iepuri de CARNE .

Other
Loc.
Cresc

Mesajde Other » Mie Oct 12, 2016 10:31 am

Carnea de iepure nu are gust.
Gustul i-l dai tu, cand bagi condimente in ea...........

Nou Nascut
7 mesaje
Loc. Zalau SJ
Cresc californian, neozeelandez

Mesajde andrein » Mie Feb 08, 2017 12:51 pm

Carnea de iepure - FUNCEA (fruntea)

-Noi, romanii consumam in general multa carne de porc. Cea mai toxica si plina de grasime si colesterol carne... - sa manci porc e putin ciudat.DE CE? pai... In general porcul este un animal care nu are tocmai o dieta sanatoasa si nu e prieten cu curatenia. Iepurele in schimb nu manca orice, si este un animal mult mai curat. Personal o consider cea mai buna carne. Ca si calitate dar si ca gust. O delicatese, merge foarte bine cu ceapa calita bine cu 100 ml ulei, iar apoi pui carnea de iepure, cativa catei de usturoi pisati, cateva boabe de piper, sare, toate impreuna sa fiarba pana scade apa si se face un sos bun... (prietenii stiu la ce ma refer)

- Carnea iepurilor de casă face parte din categoria produselor dietologice. Organismul omului asimilează din carnea de iepure de casă 90% de proteine, pe cînd de vită – numai 62%;
Un kilogram de carne de iepure are doar 1.600 de calorii (spre deosebire de cea de pui - 1.800 cal/kg , vitel - 1.820 , curcan – 2.500 , miel - 3.100 , vita – 3.200 , porc – 4.400.
Carnea de iepure contine 22,0 % protide, 1,0 % lipide, zero glucide si 98 – 100 calorii la 100 gr carne.
- Cresterea iepurilor de casa este foarte bine dezvoltata in Europa, unde se realizeaza, de altfel, 85% din productia mondiala. Cei mai mari producatori de carne de iepure sunt Rusia, Ucraina, Franta si Spania.
- In Romania, in mod paradoxal, desi pentru moment nu se da o prea mare atentie cresterii iepurelui de casa, costul carnii sale este destul de ridicat ( 200-300 de mii lei / kg ), iar in restaurantele de lux este socotita o delicatesa.
Carnea de iepure - productie chinezeasca in expansiune

Carnea de iepure contine minerale cum ar fi zinc (54 mg/kg), sodium (393 mg/kg), potasiu (2 g/kg), calciu (130 mg/kg), magneziu (145 mg/kg) si fier (29 mg/kg). Tot in carnea de iepure gassim si vitamine precum vitamina B12, acid folic, tiamina, riboflavina, niacina, biotina, acid pantotenic, etc.
Carnea de iepure, datorita nivelului mic de colesterol, chiar mai mic decat carnea de curcan, este recomandata persoanelor care vor sa consume carne cu putin colesterol. 4 (persoane cu boli grave de inima sau cancer etc.)
Conform unui studiu al Universitatii Alabama A&M din 1989, intr-un kg de carne de iepure nivelul colesterolului este putin peste 150, in timp de carnea de pui, porc si vita depasesc valoarea de 200.
Carnea de iepure are cele mai putine calorii in comparatie cu celelalte carnuri. Spre exemplu 450 g de carne de iepure are 795 de calorii, in timp ce aceeasi cantitate de carne de pui contine 810 calorii, carnea de curcan are 1190, cea de vita are mai putin decat carnea de curcan, doar 910, in timp ce carnea de oaie ajunge la 1420 de calorii.
Proteinele sunt cele mai importante intr-o dieta sanatoasa. De aceea ar trebui sa stim ca cele mai multe proteine se gasesc in carnea de iepure. 450 de grame de carne de iepure contine 20,8% proteine, pe locul doi situandu-se carnea de curcan cu 20,1%, podiumul fiind completat de carnea de pui cu 20%.
Carnea de iepure de casa are cele mai putine grasimi. Pe primul loc se claseaza din nou carnea de iepure cu 10,2% grasimi per 450g de carne, urmat e carnea de pui cu 11%, 14% pentru carnea de vitel, curcan cu 20,2%, miel cu 27,7% si carnea de vita de calitate superioara cu 28%.
Carnea de porc este din nou pe ultimul loc cu o cantitate de grasime de 45%, cu alte cuvinte aproape 200 de grame din 450 sunt grasime.

Tragand linie, observam ca cea mai dietetica carne, dar si cea mai nutritiva, este carnea de iepure din toate punctele de vedere. Asa ca, daca aveti posibilitatea, incercati sa aveti o dieta cat mai echilibrata si cat mai diversificata.