Sunt nou,am nevoie de sfaturi!

Nou Nascut
3 mesaje
Loc. Pitesti
Cresc Nimic deosebit

Sunt nou,am nevoie de sfaturi!

Mesajde luCgh206 » Mar Mai 02, 2017 4:03 pm

Buna ziua tuturor,sunt nou pe acest forum,am nevoie de sfaturi...
Vreau sa imi cumpar si sa cresc iepuri neozeelandezi rosii,pentru blana si carne.O cusca de 80 lungime,45 latime si 42 inaltime este de ajuns?'(pentru unul singur)
Daca nu este de ajuns cusca pentru neozeelandez,ma multumesc cu orice alta rasa.Chiar si cu cei de casa...
Scuzati eventualele probleme si greseli $m$
Ultima oară modificat Vin Mai 12, 2017 8:50 pm de către luCgh206, modificat 1 dată în total.

Nou Nascut
3 mesaje
Loc. Exemplu: Craiova DJ
Cresc nimic deosebit

Re: Sunt nou,am nevoie de sfaturi!

Mesajde costi costi » Joi Mai 04, 2017 9:22 pm

Este cam la limita o latime de 60 cm si h de 60 cm ar fi ideal,dar e ok si dimensiunile care le aveti.Sa aveti spor la iepurasi $s$

MODERATOR
MODERATOR
822 mesaje
Loc. comuna Racovita, judetul Sibiu
Cresc Californian, neozeelandez alb, argintiu francez, hibrizi

Mesajde Mitzanu » Vin Mai 05, 2017 1:43 pm

Sa traiti,

Cu cat cusca este mai mare, cu atat mai bine, desigur. Dimensiunile este OK, problema va aparea la femele care vor fata, acolo va trebui o cusca mai mare, cel putin cand puii fac cam o luna, au nevoie de spatiu atat puii cat si femela.

Este o rasa foarte frumoasa, sa aveti spor cu ele!
Mihai Suciu.
http://mihaisuciu.sunphoto.ro/
Nihil Sine Deo !

Nou Nascut
3 mesaje
Loc. Pitesti
Cresc Nimic deosebit

Mesajde luCgh206 » Vin Mai 12, 2017 8:24 pm

costi costi scrie:Este cam la limita o latime de 60 cm si h de 60 cm ar fi ideal,dar e ok si dimensiunile care le aveti.Sa aveti spor la iepurasi $s$

Multumesc pentru raspuns!

Nou Nascut
3 mesaje
Loc. Pitesti
Cresc Nimic deosebit

Mesajde luCgh206 » Vin Mai 12, 2017 8:49 pm

Mitzanu scrie:Sa traiti,

Cu cat cusca este mai mare, cu atat mai bine, desigur. Dimensiunile este OK, problema va aparea la femele care vor fata, acolo va trebui o cusca mai mare, cel putin cand puii fac cam o luna, au nevoie de spatiu atat puii cat si femela.

Este o rasa foarte frumoasa, sa aveti spor cu ele!

Nu caut neaparat sa ii si inmultesc,dar,daca se va intampla,mai am 2 custi de "rezerva" ceva mai mari,un din lemn,cu despartitor,si alta facuta din teava si plasa,fara despartitor.
Cusca care doresc sa o cumpar este de tip "petshop" cu partea de sus facuta din gratii de metal,si partea de jos din plastic,partea de jos are forma de cadita,fara plasa jos si fara tava pentru dejectii,ceea ce nu este tocmai avantajos pentru mine(o sa-mi trebuiasca cam 2 baloti de paie sau vreo 2-3 saci mari de talas) dar chestia asta cu asternutul are un avantaj:nu o sa faca bataturi (am patit acum 5 ani cu o iepuroaica de casa)
Cusca vine echipata cu hranitor de fan,este relativ ok la pret (115 roni)
Daca aveti experienta cu aceasta rasa,mi-ar placea la nebunie sa aflu mai multe sfaturi,au nevoie de ceva special?
Multumesc ## !

MODERATOR
MODERATOR
822 mesaje
Loc. comuna Racovita, judetul Sibiu
Cresc Californian, neozeelandez alb, argintiu francez, hibrizi

Mesajde Mitzanu » Lun Iun 12, 2017 12:36 pm

Daca cumparati cusca de la petshop trebuie sa fiti contient ca este destul de mica si nu o sa ii puteti inmulti.
Pentru custi mai mici se preteaza iepurii pitici:
* Berbec pitic, cap de leu ...

Numai bine!
Mihai Suciu.
http://mihaisuciu.sunphoto.ro/
Nihil Sine Deo !