Nu prinde monta, ce sa fac?

Nou Nascut
6 mesaje
Loc. Oradea BH
Cresc Uriaș Belgian

Nu prinde monta, ce sa fac?

Mesajde Natalia » Lun Feb 20, 2017 8:36 pm

$#
Buna ziua,
Am o femela si un mascul de Urias Belgian primiti prin luna septembrie.
Cum nu am mai avut iepuri si nu prea am stiut cum e cu ei, am zis ca pot sa ii tin impreuna o vreme (aveau in jur de 4 luni atunci), pana cand le-am facut curat si am gasit prin fan un iepuras mort, era dezvoltat in totalitate, nu mi-am dat seama ca ea urma sa puieze, desi mergeam zilnic la ei, chiar de cateva ori pe zi, nu am vazut nici iepurasul mort pana le-am facut curat, nu avea cuib nu nimic, alte urme nu am gasit, sa ma gandesc ca poate i-a mancat. I-am separat, si prin luna decembrie am bagat-o pe ea la el din nou, i-am urmarit, a montat-o, am asteptat sa fete si nimic. In 23 ianuarie am bagat-o iar la el a cazut pe spate de doua ori si am zis sa repet procedura si in 24 ianuarie am lasat-o la el cateva ore. Acuma are deja 27-28 zile si nici urma ca ar urma sa fete, nu si-a facut cuib, nu umbla cu fan in gura ,nu nimic. Alimentatia ei consta in fan, lucerna, morcov, sfecla si amestec de ovaz, orz, porumb. M-am atasat foarte tare de amandoi, si nu as vrea sa o tai, mi-as dori tare mult iepurasi, dar vad ca e cam greu. Ea are in jur de 5 kg in caz ca are si asta o importanta.
Multumesc tuturor, celor care se vor deranja sa ma ajute!

MODERATOR
MODERATOR
832 mesaje
Loc. comuna Racovita, judetul Sibiu
Cresc Californian, neozeelandez alb, argintiu francez, hibrizi

Re: Nu prinde monta, ce sa fac?

Mesajde Mitzanu » Joi Feb 23, 2017 12:17 pm

Buna ziua,

Va recomand sa o testati mai repede daca are pui sau nu, dupa 10 zile de la preusupusa monta o mai incerci odata. Daca femela va refuza monta, va scoate anumite sunete specifice, se va ascunde intr-un colt, chiar va deveni agresiva cu masculul atunci veti puteti sa va asteptati la pui, desi nici asa nu este 100% sigur, dar nu o lasati cu masculul.
Femela este tanara oricum, deci nu se pune problema sa renuntati la ea.

Numai bine !
Mihai Suciu.
http://mihaisuciu.sunphoto.ro/
Nihil Sine Deo !

Nou Nascut
6 mesaje
Loc. Oradea BH
Cresc Uriaș Belgian

Mesajde Natalia » Joi Feb 23, 2017 4:43 pm

Mitzanu scrie:Buna ziua,

Va recomand sa o testati mai repede daca are pui sau nu, dupa 10 zile de la preusupusa monta o mai incerci odata. Daca femela va refuza monta, va scoate anumite sunete specifice, se va ascunde intr-un colt, chiar va deveni agresiva cu masculul atunci veti puteti sa va asteptati la pui, desi nici asa nu este 100% sigur, dar nu o lasati cu masculul.
Femela este tanara oricum, deci nu se pune problema sa renuntati la ea.

Numai bine !

Mulțumesc tare mult pentru informații, asa am sa fac, iar apoi sper sa urmeze și puișorii.
Numai bine!

Nou Nascut
6 mesaje
Loc. Oradea BH
Cresc Uriaș Belgian

Mesajde Natalia » Vin Feb 24, 2017 11:48 am

Azi are 32 zile...când am mers la ea sa îi dau mâncare. Surpriza...si-a smuls puf, nu foarte mult dar si-a smuls. Oare sa mai aștept pui?

MODERATOR
MODERATOR
832 mesaje
Loc. comuna Racovita, judetul Sibiu
Cresc Californian, neozeelandez alb, argintiu francez, hibrizi

Mesajde Mitzanu » Vin Feb 24, 2017 1:50 pm

Cu rabdarea treci si marea .. asteptare a fatarii tongue .
Sa nu fiti mai stresata decat femela really
Genetica isi va face treaba acum, asigurati conditii optime, fara vant, fara zgomote, fan, apa si ceva pe placul ei ##

Numai bine !
Mihai Suciu.
http://mihaisuciu.sunphoto.ro/
Nihil Sine Deo !

Nou Nascut
6 mesaje
Loc. Oradea BH
Cresc Uriaș Belgian

Mesajde Natalia » Dum Feb 26, 2017 1:33 pm

A fătat. Am fost acuma sa văd ce face și am văzut ca se mișcă ceva în cuib, a lăsat puf, dar e făcut și din fan, deasupra e doar fan, nu se vede puful. Nu știu câți sunt dar sunt fericita ca se mișcă ceva acolo și ca sunt primii mei iepurași. ## yoopyyy

Nou Nascut
6 mesaje
Loc. Oradea BH
Cresc Uriaș Belgian

Mesajde Natalia » Lun Feb 27, 2017 10:52 pm

Oare are grija de puișori? Ieri am verificat cuibul vizual, chițăiau și se vedea fanul ca se mișcă, când l-am verificat din nou mai spre seara se mișca fanul, nu făceau gălăgie.
Azi, l-am rugat pe tatăl meu sa se uite la cuib a zis ca el nu a văzut mișcare, la verificat o singura data când a hrănit-o, eu nu sunt acasă pana vineri. Oare îi îngrijește?
Are un loc pentru fătare fix, la care a avut acces tot timpul, cuibul e intr-un colt, are destul de mult fan deasupra dar am observat ca își mai făcea treburile și în locul pentru fătare.

Nou Nascut
46 mesaje
Loc. Focsani
Cresc berbec german , hycole,neozeelandez

Mesajde georgevn » Mar Feb 28, 2017 8:55 pm

Buna seara !Sigur o sa aiba grija de ei daca si-a facut cuib, cum a spus si domnul Mitzanu trebuie sa-i oferiti conditii optime si nu o sa aveti probleme cu iepurasii. Cand va uitai la cuib e bine sa verificati sa nu fie pui morti , daca sunt sa-i luati ca se altereaza si o sa aiba tot cuibul probleme , verificarea asta eu o fac la o zi dupa fatare si apoi mai verific cuibul dupa o saptamana cand fac asta scot iepuroaica din cusca sa nu vada ca umblu la cuib. Iepuroaicele nu petrec mult timp cu progeniturile lor asta nu inseaman ca nu-i ingrijeste .