Iepuroaica bate iepurasii

G Catalin
Loc.
Cresc

Re: Iepuroaica bate iepurasii

Mesajde G Catalin » Lun Iun 16, 2014 9:00 pm

Aveti cumva cusca iepuroaicei cu pui langa alta cusca a vreunui mascul sau altei iepuroaice mature? Sau aveti boxele despartite cu plasa de sarma , in asa fel incat sa ii vina la iepuroaica miros de la alt iepure matur ? Am intalnit un caz in care iepuroaica si-a batut puii , i-a alergat prin cusca , pentru ca langa ea se afla o alta iepuroaica matura de la care ii venea miros . Unele mame sunt mai teritoriale , spre exemplu eu nu pot tine la un loc 2 iepuroaice mature , se bat la fel ca iepuroii...
Ultima oară modificat Lun Iun 16, 2014 9:03 pm de către G Catalin, modificat de 2 ori în total.

just4blue82
Loc.
Cresc

Mesajde just4blue82 » Lun Iun 16, 2014 9:01 pm

Danielmoise scrie:Dumnevoastra chiar aveti mari probleme cu iepuroaicele , unde le-ati gasit ? , nu pot sa imi inchipui cum de un iepure poate fii asa agresiv. Iepurii dumnevoastra au fost crescuti'' industial '' fara afectiune .

Cu iepuroaicele in general nu am mari probleme, doar in particular cu una momentan, la celelalte fatari nu am avut probleme cu ea.
Referitor la afectiune, pe langa 9 iepuroaice cu pui sau care trebuie sa fete, mai am si un serviciu care imi ia intre 8- 15 ore pe zi, un semijob de weekend, plus o fetita si o nevasta color soul care au nevoie de afectiune mai mult decat iepuroaicele mele. Nu prea am timp sa stau pe langa iepuri, sa le cant, sa-i mangai si sa le fac declaratii de dragoste, dar nu cad nici in extrema cealalta adica sa-i bruschez, sa-i sperii s-au sa-i bat. Si apoi referitor la iepuroaica respectiva, o fatat 12 pui, si a dus 11, cred ca e o mama "aproape" buna, cu exceptia corectiilor fizice pe care le-a aplicat la iepurasi, mai ales ca e rasa comuna. Domnule Daniel, nu am exagerat cu ce am zis in postul anterior,chiar a facut-o lata cu iepurasul respectiv, dar si iepuroaica o sa-si primeasca si ea pedeapsa in curand, doar sa-si revina putin de dupa alaptat.

just4blue82
Loc.
Cresc

Mesajde just4blue82 » Lun Iun 16, 2014 9:04 pm

G Catalin scrie:Aveti cumva cusca iepuroaicei cu pui langa alta cusca a vreunui mascul sau altei iepuroaice? Sau aveti boxele despartite cu plasa de sarma , in asa fel incat sa ii vina la iepuroaica miros de la alt iepure matur ? Am intalnit un caz in care iepuroaica si-a batut puii , i-a alergat prin cusca , pentru ca langa ea se afla o alta iepuroaica matura de la care ii venea miros . Unele mame sunt mai teritoriale , spre exemplu eu nu pot tine la un loc 2 iepuroaice mature , se bat la fel ca iepuroii...

E o cusca compartimentata in 8 boxe, are vecini si in stanga si in dreapta, si deasupra, tot iepuroaice, ori care tre sa fete ori cu pui, si sunt despartite cu placaj.

Nou Nascut
1 mesaje
Loc. Bv crizbav
Cresc nimic deosebit
0744860623

Mesajde tomsijerry » Mar Oct 10, 2017 9:05 pm

Am si eu o problema cu o iepuroaica tare agresiva desi este in calduri cand o bag la mascul il bate di il musca il alearga prin toata cusca masculul are patru luni jumate iar iepuroaica un an nu a mai fatat niciodata pana acum ce le pot face