nu prinde monta, ce sa fac?

Nou Nascut
6 mesaje
Loc. Oradea BH
Cresc Uriaș Belgian

nu prinde monta, ce sa fac?

Mesajde Natalia » Lun Feb 20, 2017 12:13 pm

$#
Buna ziua,
Am o femela si un mascul de Urias Belgian primiti prin luna septembrie.
Cum nu am mai avut iepuri si nu prea am stiut cum e cu ei, am zis ca pot sa ii tin impreuna o vreme (aveau in jur de 4 luni atunci), pana cand le-am facut curat si am gasit prin fan un iepuras mort, era dezvoltat in totalitate, nu mi-am dat seama ca ea urma sa puieze, desi mergeam zilnic la ei, chiar de cateva ori pe zi, nu am vazut nici iepurasul mort pana le-am facut curat, nu avea cuib nu nimic, alte urme nu am gasit, sa ma gandesc ca poate i-a mancat. I-am separat, si prin luna decembrie am bagat-o pe ea la el din nou, i-am urmarit, a montat-o, am asteptat sa fete si nimic. In 23 ianuarie am bagat-o iar la el a cazut pe spate de doua ori si am zis sa repet procedura si in 24 ianuarie am lasat-o la el cateva ore. Acuma are deja 27-28 zile si nici urma ca ar urma sa fete, nu si-a facut cuib, nu umbla cu fan in gura ,nu nimic. Alimentatia ei consta in fan, lucerna, morcov, sfecla si amestec de ovaz, orz, porumb. M-am atasat foarte tare de amandoi, si nu as vrea sa o tai, mi-as dori tare mult iepurasi, dar vad ca e cam greu. Ea are in jur de 5 kg in caz ca are si asta o importanta.
Multumesc tuturor, celor care se vor deranja sa ma ajute!

Nicolae
1717 mesaje
Loc. Suceava SV
Cresc Un caine si un motan

Re: nu prinde monta, ce sa fac?

Mesajde Tiberiu » Dum Apr 09, 2017 1:02 pm

... am zis sa repet procedura si in 24 ianuarie am lasat-o la el cateva ore.

Problema este că trebuie să analizați reacția femelei.
Dacă țipă și refuză împerecherea, fie e gestantă, fie stresata, fie nu-i place mirosul masculului.
Dacă o acceptă, atunci repetăm iar peste o săptămână (reverificare).
Succes!
====Vrei să știi Cu ce ma ocup acum? ====

Nou Nascut
9 mesaje
Loc. galati
Cresc urias german, californian

nu sta iepuroaica

Mesajde marianai » Lun Iul 17, 2017 2:07 pm

Am o iepuroaica cumparata la inceputul lui aprilie,am fost informati ca e data la iepuroi si intradevar pe 17 aprilie a fatat 8 iepurasi despre ce am patit cu ei va spun alta data acum ei au 3 luni,care au mai ramas,am un UG si vreau so imperechez,da nu sta de loc, de o saptamana tot o dau si dimineata si seara,,el e mare si oboseste alergand-o,cum sa procedez,ca nu am in zona alt iepure so dau.Va rog care e dispus sa-mi dea si mie niste relatii,nu prea ma pricep de anul trecut am iepuri,Multumesc anticipat.Mihalache .M

Nou Nascut
23 mesaje
Loc. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Cresc ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

Re: nu sta iepuroaica

Mesajde vatopux » Lun Iul 17, 2017 8:11 pm

marianai scrie:Am o iepuroaica cumparata la inceputul lui aprilie,am fost informati ca e data la iepuroi si intradevar pe 17 aprilie a fatat 8 iepurasi despre ce am patit cu ei va spun alta data acum ei au 3 luni,care au mai ramas,am un UG si vreau so imperechez,da nu sta de loc, de o saptamana tot o dau si dimineata si seara,,el e mare si oboseste alergand-o,cum sa procedez,ca nu am in zona alt iepure so dau.Va rog care e dispus sa-mi dea si mie niste relatii,nu prea ma pricep de anul trecut am iepuri,Multumesc anticipat.Mihalache .M

Iepurii din rasele UG se dau la montă abia după vârsta de 8 luni. Ce vârstă are iepuroaica dumneavoastră? Dar iepuroiul?

Nou Nascut
9 mesaje
Loc. galati

Mesajde marianai » Dum Iul 23, 2017 3:30 pm

Iepuroaica a fatat pe 17 aprilie anul asta, am cumparato montata,cred cai batrana,iar iepuroiul in aprilie a avut 1 an,stau amandoi ca doi frati,mananca dorm,leam pus si mancare ca stateau flamanzi degeaba

Nou Nascut
23 mesaje
Loc. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Cresc ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

Mesajde vatopux » Dum Iul 23, 2017 4:36 pm

Data viitoare explicați cazurile mai cu atenție. Eu din câte am înțeles, credeam că e vorba despre o altă iepuroaică.

În cazul ăsta, să vă răspund din cam ce știu;

- Iepuroaica prea grasă;
- Nu-i place mirosul iepuroiului;
- Trebuie dată la alt iepuroi, de preferat să fie aceeași rasă;

''stau amandoi ca doi frati,mananca dorm,leam pus si mancare ca stateau flamanzi degeaba'' adică îi țineți în aceeași cușcă? oh man

După vârsta de 3 luni, iepurii trebuie să îi separați, cred..că ăsta este și unul dintre motivele care nu stă la el, asta dacă am înțeles eu bine din ce ați spus dumneavoastră în legătură cu statul ca doi frați.

În orice caz, din ceea ce ați explicat dumneavoastră până acum, eu nu prea înțeleg dar v-am răspuns din ceea ce am priceput eu.

Aveți grijă cu iepurii, multă sănătate.

Nou Nascut
9 mesaje
Loc. galati

Mesajde marianai » Dum Iul 30, 2017 1:13 pm

Multumesc pentru raspuns,nu tin iepuroaica cu iepuroiu,am dato vreo 7 zile la rand si dimineata si seara,acum no mai dau,poate aveti dreptate nui place mirosul lui,caut alt iepuroi prin vecini,ea nu e grasa a fatat pe 17 aprilie(am luato gestanta).Astept poate au facut ceva si nu stiu eu.In orice caz va multumesc.