Urias Belgian Mixomatoza

rainbow583
Loc.
Cresc

Urias Belgian Mixomatoza

Mesajde rainbow583 » Mar Noi 01, 2016 2:41 pm

Buna ziua!
Din pacate si iepurasul meu a luat acest virus. Citind pe aici am vazut ca au fost cazuri in care iepurii au scapat de aceasta boala. As vrea sa imi dati si mie niste sfaturi si sa imi spuneti, va rog, cum i-ati ingrijit pe parcursul bolii. E bolnav deja de 42 de zile. La un moment dat parea sa isi revina deoarece umflaturile pleoapelor se retrageau dar acum iar s-au imflamat. L-am spalat cu ceai de musetel, l-am pansat cu albastru de metil si betadina si i-am dat enrofloxacina ca sa incerc evitarea altor complicatii. Am incercat sa ii pun si vitamine in apa dar parca de o luna incoace nu mai vrea sa bea apa nicicum. Acum deja si respira mai greu si a slabit cam mult. Ma tot gandesc daca trebuie eutanasiat sa nu se chinuie dar parca in fiecare zi imi arata ca se simte mai bine si mie imi revine speranta. Cu toate acestea, in afara de dorinta lui de trai, nu pare sa se fi imbunatatit situatia. El continua sa manance destul de bine, totusi. Nu la fel ca si cand era sanatos dar binisor.
Va multumesc, o zi buna!

Adrian220
Loc.
Cresc

Re: Urias Belgian Mixomatoza

Mesajde Adrian220 » Mar Noi 01, 2016 8:35 pm

Salutare, iepurii se vaccineaza contra acestei boli cu pestorin mormyx, ideea e ca la 6 saptamani se vaccineaza totus incearca sa il vaccinezi, si da-i vitamina k3 , se gaseste in farmacii sau cauta pe olx, chiar vazusem la anunturi din intamplare,bafta si multa sanatate iepurelui!

rainbow583
Loc.
Cresc

Mesajde rainbow583 » Joi Noi 03, 2016 10:43 am

Buna ziua! Multumesc mult pentru raspuns. Sa il vaccinez acum chiar daca e deja bolnav? La veterinar ziceau ca nu are sens acum. Nu stiu ce sa fac si in aceasta privinta.

SENIOR
SENIOR
2510 mesaje
Loc. Margina judetul Timis
Cresc Neozelandez , Californian si hibrizi

Mesajde cris1981 » Vin Noi 04, 2016 8:45 am

Niste poze clare ar face cat o mie de cuvinte :)
Eu zic sa-i dati pace , sa-l alimentati cu cei place mai mult , probabil ca se v-a vindeca , daca a trait pana acuma si se hraneste binisor ii pe drumul cel bun .
Ii ceva normal sa fie slab , pot pierde in timpul bolii cel putin jumate din greutatea reala , dar dupa ce trec de boala isi revin inapoi .
Bafta !
Tot timpul avem ce invata unii de la altii.
http://cris1981.sunphoto.ro/

rainbow583
Loc.
Cresc

Mesajde rainbow583 » Vin Noi 04, 2016 12:23 pm

Am inteles. Multumesc mult pentru raspuns! Imi doar putine griji acum ca vad ca are ceva probleme de respiratie. Am sa incerc si cu pozele doar ca arata cam rau ca are pleoapele imflamate :(

Nou Nascut
9 mesaje
Loc. galati
Cresc urias german, californian

Mesajde marianai » Mie Iul 12, 2017 8:59 am

Si eu am avut unul bolnav, tot enrofloxacina i-am dat albastru in apa,betadin pe bube ,si daca incepe sa manance se vindeca, al meu este complect vindecat i e din nou mare si frumos,ma gandesc daca se poate imperechea dupa boala asta,vitanine sa nu uitati sai dati,insanatosire grabnica,nu mai moare dupa atatea zile

Nou Nascut
2 mesaje
Loc. Cluj Napoca
Cresc nimic deosebit

Mesajde Simona.s » Mie Iul 26, 2017 2:04 pm

Salut,

am o iepurica de 7 luni care la scurt timp dupa vaccinul Mixohemovirovac(administrat la 7 luni) a facut chiar boala.
Medicii spun ca nu mai ii dau sanse, ca va muri oricum.

Boala a inceput cu o urata conjunctivita, stranuturi, apatie, bube la botic si pe corp, mancarimi.
Iepurica face de 5 zile antibiotic- Enroxil.
I.am cumparat vitamine de la Romvac- Complex polivitaminic buvabil, pe care i-l dam cu forta pe gurita si cu toate acestea toata ziua nu mananca nimic si nu bea apa. A slabit tare mult.

Se spala foarte des pe rani si se scarpina si banuiesc ca a ros bubitele.
Toata ziua sta intins intr.un loc cu fata la perete si cand ma vede ca vin cu mancarea, fuge.

[img]https://ibb.co/ejBHek[/img]
[img]https://ibb.co/b0qAzk[/img]
[img]https://ibb.co/e1AokQ[/img]

Ce as putea face s.o salvez si s.o fac sa manance iar si sa bea apa?
Multumesc