nu prinde monta, ce sa fac?

Nou Nascut
6 mesaje
Loc. Oradea BH
Cresc Uriaș Belgian

nu prinde monta, ce sa fac?

Mesajde Natalia » Lun Feb 20, 2017 12:13 pm

$#
Buna ziua,
Am o femela si un mascul de Urias Belgian primiti prin luna septembrie.
Cum nu am mai avut iepuri si nu prea am stiut cum e cu ei, am zis ca pot sa ii tin impreuna o vreme (aveau in jur de 4 luni atunci), pana cand le-am facut curat si am gasit prin fan un iepuras mort, era dezvoltat in totalitate, nu mi-am dat seama ca ea urma sa puieze, desi mergeam zilnic la ei, chiar de cateva ori pe zi, nu am vazut nici iepurasul mort pana le-am facut curat, nu avea cuib nu nimic, alte urme nu am gasit, sa ma gandesc ca poate i-a mancat. I-am separat, si prin luna decembrie am bagat-o pe ea la el din nou, i-am urmarit, a montat-o, am asteptat sa fete si nimic. In 23 ianuarie am bagat-o iar la el a cazut pe spate de doua ori si am zis sa repet procedura si in 24 ianuarie am lasat-o la el cateva ore. Acuma are deja 27-28 zile si nici urma ca ar urma sa fete, nu si-a facut cuib, nu umbla cu fan in gura ,nu nimic. Alimentatia ei consta in fan, lucerna, morcov, sfecla si amestec de ovaz, orz, porumb. M-am atasat foarte tare de amandoi, si nu as vrea sa o tai, mi-as dori tare mult iepurasi, dar vad ca e cam greu. Ea are in jur de 5 kg in caz ca are si asta o importanta.
Multumesc tuturor, celor care se vor deranja sa ma ajute!

Nicolae
1718 mesaje
Loc. Suceava SV
Cresc Un caine si un motan

Re: nu prinde monta, ce sa fac?

Mesajde Tiberiu » Dum Apr 09, 2017 1:02 pm

... am zis sa repet procedura si in 24 ianuarie am lasat-o la el cateva ore.

Problema este că trebuie să analizați reacția femelei.
Dacă țipă și refuză împerecherea, fie e gestantă, fie stresata, fie nu-i place mirosul masculului.
Dacă o acceptă, atunci repetăm iar peste o săptămână (reverificare).
Succes!
====Vrei să știi Care este sensul vieții tale? ====

Nou Nascut
5 mesaje
Loc. galati
Cresc urias german, californian

nu sta iepuroaica

Mesajde marianai » Lun Iul 17, 2017 2:07 pm

Am o iepuroaica cumparata la inceputul lui aprilie,am fost informati ca e data la iepuroi si intradevar pe 17 aprilie a fatat 8 iepurasi despre ce am patit cu ei va spun alta data acum ei au 3 luni,care au mai ramas,am un UG si vreau so imperechez,da nu sta de loc, de o saptamana tot o dau si dimineata si seara,,el e mare si oboseste alergand-o,cum sa procedez,ca nu am in zona alt iepure so dau.Va rog care e dispus sa-mi dea si mie niste relatii,nu prea ma pricep de anul trecut am iepuri,Multumesc anticipat.Mihalache .M

Nou Nascut
17 mesaje
Loc. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Cresc Uriaș German

Re: nu sta iepuroaica

Mesajde vatopux » Lun Iul 17, 2017 8:11 pm

marianai scrie:Am o iepuroaica cumparata la inceputul lui aprilie,am fost informati ca e data la iepuroi si intradevar pe 17 aprilie a fatat 8 iepurasi despre ce am patit cu ei va spun alta data acum ei au 3 luni,care au mai ramas,am un UG si vreau so imperechez,da nu sta de loc, de o saptamana tot o dau si dimineata si seara,,el e mare si oboseste alergand-o,cum sa procedez,ca nu am in zona alt iepure so dau.Va rog care e dispus sa-mi dea si mie niste relatii,nu prea ma pricep de anul trecut am iepuri,Multumesc anticipat.Mihalache .M

Iepurii din rasele UG se dau la montă abia după vârsta de 8 luni. Ce vârstă are iepuroaica dumneavoastră? Dar iepuroiul?