Problemă cu un ochi la un pui.

Nou Nascut
9 mesaje
Loc. Galați.⠀⠀⠀⠀
Cresc Uriaș Belgian & Uriaș German

Problemă cu un ochi la un pui.

Mesajde vatopux » Mar Apr 18, 2017 12:46 pm

Vă salut! Am o iepuroaică din rasa marele uriaș belgian care mi-a fătat 4 pui pe 1 aprilie. Le-au dat ochii cam pe 12-13 aprilie iar unul dintre pui are la un singur ochi o problemă, stă mai mereu lipit, puțin inflamat, puțin umflat și genele întoarse spre interior. Țin să menționez că monta a avut loc cu un iepuroi tot din rasa respectivă de sânge diferit și i-am verificat zilnic mai ales la ochi. Curenți de aer nu sunt înăuntru, cușca este bine izolată. Faza este că nu știu ce să-i fac să se rezolve problema asta, eu doar îi umezesc cu atenție ochiul și i-l dezlipesc ușor. Sau o să-i treacă pe parcurs dacă continui să-i umezesc și să-i dezlipesc ochiul zilnic? Sau chiar și de două ori pe zi. Vă rog să-mi dați o mână de ajutor cu un sfat! Mulțumesc!

Nicolae
1718 mesaje
Loc. Suceava SV
Cresc Un caine si un motan

Re: Problemă cu un ochi la un pui.

Mesajde Tiberiu » Mar Apr 18, 2017 1:01 pm

Nu e o recomandare, dar, in astfel de cazuri, eu unul foloseam canamicina (unguent) cu rezultate foarte bune.
Sau puteti sa consultati un veterinar (nu stiu daca unguentul la care ma refer o sa functioneze si la iepurele dumneavoastra).

Pentru scurgeri la coltul ochiului, am incercat si crema de galbenele. Rezultatele au fost asa si asa, de la caz la caz.
====Vrei să știi Care este sensul vieții tale? ====

Nou Nascut
9 mesaje
Loc. Galați.⠀⠀⠀⠀

Mesajde vatopux » Mar Apr 18, 2017 2:38 pm

Vă mulțumesc frumos domnul Tiberiu pentru răspuns ! Veterinari pricepuți în domeniul de iepuri nu am prin apropiere, locuiesc la țară, iar la oraș m-am interesat și nu se pricepe nimeni. O să încerc sfaturile dumneavoastră numai că am două întrebări;

1. Se aplică in interior sau pe exterior cu unguent?
2. Va avea efect și asupra genelor întoarse spre interior?

Nicolae
1718 mesaje
Loc. Suceava SV

Mesajde Tiberiu » Mar Apr 18, 2017 7:34 pm

Se aplică peste pleoape.
Dacă intră un pic în interior, va umezi și globul ocular (nu irită, ci calmează usturimea).

S-auzim de bine!

Nou Nascut
9 mesaje
Loc. Galați.⠀⠀⠀⠀

Mesajde vatopux » Mar Apr 18, 2017 7:51 pm

Vă mulțumesc foarte mult încă o dată!

Începând de mâine dimineață îi voi aplica și voi reveni să vă spun cum evoluează.

Numai bine și sper să funcționeze!

Nou Nascut
9 mesaje
Loc. Galați.⠀⠀⠀⠀

Mesajde vatopux » Dum Apr 23, 2017 7:11 pm

Hristos a înviat !

Totul s-a rezolvat, am fost la un veterinar și nu avea canamicina, însă mi-a propus asocilin unguent. Am aplicat de 2 ori pe zi timp de 4 zile și a funcționat, și iepuroaica mare ( care avea conjuctivită la un ochi ) și iepurele cel mic.

Mulțumesc încă o dată domnului Tiberiu pentru ajutor !

Multă baftă !

Nicolae
1718 mesaje
Loc. Suceava SV

Mesajde Tiberiu » Dum Apr 23, 2017 10:40 pm

Deci conjuctivită era. De la așternut?

seestars
Paie?
Fân?
Rumeguș?

Poate curenți de aer...

Nou Nascut
9 mesaje
Loc. Galați.⠀⠀⠀⠀

Mesajde vatopux » Dum Apr 23, 2017 11:21 pm

La cel mic nu era conjuctivită, doar problema cu dezlipirea ochiului iar la cea mare, da, avea conjuctivită din martie. Cuștile erau la adăpost, praf nu, curenți posibil de la ușă, iar ca așternut folosesc paie, mâncare curată, apa la fel, zilnic proaspătă..cred că de la ușă au fost curenți și prin cea mai mică crăpătură deși cuștile erau la cam 6-7 metrii de ușă. tongue