Iepuroaica care nu sta la monta

Nou Nascut
6 mesaje
Loc. Patrauti -Suceava
Cresc urias belgian

Iepuroaica care nu sta la monta

Mesajde toma corneliu » Vin Mar 17, 2017 12:31 pm

Buna ziua,
Am rasa urias belgian, o femela a fost montata de circa 2 saptamani, iar cealalta nu vrea deloc.( incerc de 2 saptamani).
Am inteles de la alti crescatori ca daca iepuroaica naparleste nu sta la monta.Este adevarat si daca da cat durează ?.
Ce sfaturi imi dati.

SENIOR
SENIOR
2509 mesaje
Loc. Margina judetul Timis
Cresc Neozelandez , Californian si hibrizi

Re: Iepuroaica care nu sta la monta

Mesajde cris1981 » Sâm Mar 18, 2017 8:08 am

Incercati si cu un alt mascul , uneori aceasta metoda da rezultate foarte bune .
Se mai poate interveni medicamentos , sunt ceva injectii care se pot administra pentru a produce ovulatie si implicit pentru a intra in calduri .
Nu stiu insa cat pot fi de benefice ... eu nu le-am folosit niciodata la iepuri ...

Mai incercati sa-i dati mult patrunjel , morcov ... ovaz , poate poate uf uf uf .
Tot timpul avem ce invata unii de la altii.
http://cris1981.sunphoto.ro/

Nou Nascut
28 mesaje
Loc. Satu Mare SM
Cresc Californian neo rosu

Mesajde Adi sm » Sâm Mar 18, 2017 8:31 pm

Da daca năpârlește nu intră în călduri și scade producția la lapte ar mai fi un factor temperatura scăzută dar acum nu cred că e cazul.
Încercați timp de trei zile consecutive cu rădăcină de țelină cam un sfert de țelină și un fir de patungel și pe urmă dați-o la iepuroi daca nu sta încercați pe urmă din trei în trei zile trebuie multă răbdare .
Bafta noroc la urechiati.

SENIOR
SENIOR
1043 mesaje
Loc. Prundu-Birgaului BN
Cresc berbec german si californian

Mesajde Sabin » Sâm Mar 25, 2017 1:24 pm

Rasele grele se inmultesc mai greu. Trebuie sa mai asigurati lumina in adapost timp de 12-14 ore pe zi si morcovi din belsug. Incercati si lasati femela mai mult timp cu iepuroiul unele se lasa convinse mai greu, no man verificati insa sa nu se manifeste agresiv unul din ei.

Nicolae
1715 mesaje
Loc. Suceava SV
Cresc Un caine si un motan

Mesajde Tiberiu » Dum Apr 09, 2017 12:59 pm

Am avut și eu cândva genul acesta de probleme: iepuroaice care refuzau iepuroiul.
Fiind un tip mai practic, am ținut cu mâna iepuroaica câteva secunde, masculul a făcut ce avea de făcut și gata.
Durează câteva secunde și nu doare.

Uneori monta a prins, alteori a trebuit repetată.
====Vrei să știi Care este sensul vieții tale? ====